Röviden: Nem árt tisztában lenni a társasházakban működő térfigyelő kamerák üzemeltetésének részletszabályaival, hiszen a nem megfelelő szabályozás jogellenes adatkezelésnek minősül és bírságot is maga után vonhat.
A társasház területén alkalmazott kamerás megfigyelésről a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény 25. §-a rendelkezik.
A közös tulajdonban álló épületrészek, helyiségek és területek megfigyelését szolgáló kamerarendszer létesítéséről és üzemeltetéséről a közgyűlés az összes tulajdoni hányad szerinti legalább kétharmados többségével rendelkező tulajdonostársak igenlő szavazatával dönthet. A szervezeti-működési szabályzatnak tartalmaznia kell a kamerarendszer üzemeltetéséhez szükséges – az Info tv. rendelkezéseivel összhangban álló – adatkezelési szabályokat.
Fontos, hogy a közös képviselő vagy az intézőbizottság által kötött üzemeltetési szerződés alapján a kamerarendszer üzemeltetője a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló törvényben meghatározott személy lehet.
A kamerarendszer a következő feltételek együttes fennállása esetén üzemeltethető:
Az egyes kamerák nem irányulhatnak a külön tulajdonban álló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség bejáratára vagy más nyílászárójára akkor sem, ha az a közös tulajdonban álló épületen, épületrészen vagy területen van elhelyezve. Kamera nem helyezhető el a közös tulajdonban és a tulajdonostársak közös használatában álló olyan helyiségben sem, amelyben a megfigyelés - a helyiség rendeltetéséből fakadóan - az emberi méltóságot sértheti (pl. öltöző, illemhely)
A kamerarendszer által rögzített felvételek tárolási idejét a törvény nem határozza meg, erről az adatkezelő dönt, azonban figyelembe kell venni az adatkezelés céljainak érvényesülését. Ilyen célok lehetnek a rögzítés helyszínén elkövetett bűncselekmény vagy szabálysértés miatt indult büntető-, szabálysértési vagy más hatósági, bírósági eljárásban - ideértve az érintett személy vagy a társasházi közösség által, jogainak érvényesítése céljából indított eljárásokat, akár a polgári peres eljárást is - a felvételek bizonyítékként történő felhasználása a vonatkozó jogszabályokban felhatalmazott adatkezelők által. Az adatkezelő által megjelölt törlési idő lájártát követően a fel nem használt felvételeket haladéktalanul törölni kell úgy, hogy azok többé ne legyenek helyreállíthatóak. A kamerarendszer nem irányulhat a külön tulajdonban álló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség bejáratára vagy más nyílászárójára akkor sem, ha az a közös tulajdonban álló épületen, épületrészen vagy területen van elhelyezve. A kamerarendszer nem helyezhető el a közös tulajdonban és a tulajdonostársak közös használatában álló olyan helyiségben sem, amelyben a megfigyelés - a helyiség rendeltetéséből fakadóan - az emberi méltóságot sértheti (pl. öltöző, illemhely).
Az adatbiztonságra vonatkozóan érdemes kiemelni, hogy a kamerarendszer által rögzített felvételekhez kizárólag a rendszer üzemeltetője férhet hozzá, azokat csak a szerződésből fakadó kötelezettségei érvényesítéséhez szükséges és a jogsértő cselekmény megelőzése vagy megszakítása érdekében mellőzhetetlen esetben jogosult megismerni, és a felvételeket csak a bíróság, a szabálysértési vagy más hatóság részére továbbíthatja.
A kamerarendszer által készített felvételek megismeréséről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell a rögzített felvétel azonosításához szükséges adatokat, az annak megismerésére jogosult személy nevét, továbbá az adatok megismerésének okát és idejét.
A kamerarendszerrel felszerelt épületbe, épületrészbe és a kamerák által megfigyelt területre belépni, ott tartózkodni szándékozó személyeket tájékoztatni kell a személyes adatok védelmére vonatkozó előírások alapján szükséges információkról, így különösen a kamerarendszer alkalmazásának tényéről, az érintetteket megillető jogokról, az üzemeltető személyéről és elérhetőségeiről.
A tájékoztatásban meg kell jelölni:
Nem árt tudni, hogy a kamerarendszer üzemeltetőjének, mint adatkezelőnek érdekmérlegelési tesztet kell végeznie, annak igazolására, hogy a társasház vagyonbiztonsághoz fűződő érdeke előrébb való, azaz elsőbbséget élvez, mint az érintettek magánszférájához fűződő joga.
Kamerás adatkezeléssel kapcsolatos tájékoztatásért és tanácsadásért forduljon bizalommal a Rácz és Pál Ügyvédi Irodához.